Геліцекультура (розведення равликів) — новий бізнес в Україні, який стрімко розвивається з кожним роком.
Поки внутрішній ринок споживає малу частину вирощених черевоногих. Загалом оптові партії поставляються на експорт до Польщі та країн Балтії, де молюсків обробляють і поставляють до Європи.
Цікавий факт: у 2016 році Україна експортувала в 7 разів більше равликів, ніж національного продукту — сала.
Багато українських підприємців круто змінили життя, зробивши наголос на геліцекультурі. Для цього є підстави:
- на якісному чорноземі молюски ростуть швидко;
- рослини з нашої смуги ідеально підходять для корму;
- розводити равликів нескладно, а прибуток від такого бізнесу високий.
Причини, за якими розведення равликів вважається прибутковим
В Європі цей вид доходу називають «бізнесом для ледачих». Равлики невибагливі, харчуються рослинною їжею, а в процес розмноження не потрібно втручатися. Крім того, ці тварини — гермафродити: кожна особина приносити потомство.
Молюски цінуються за екологічність, тому що не переносять хімікатів і харчових домішок. М’ясо дієтичне, містить легкозасвоюваний білок, а також вітаміни і мінерали.
У європейських країнах, зокрема у Франції, равлики — невід’ємний атрибут свята. Існує безліч рецептів вишуканих закусок, супів, гарячих страв, в основі яких використовується ніжне філе.
Незважаючи на стрімкий розвиток галузі з розведення, пропозиція не покриває світовий попит мінімум на 30%.
В Україні такий продукт поки сприймається як екзотика, проте з кожним роком страви з равликів все частіше зустрічаються в ресторанах європейської кухні, інтернет-магазинах та супермаркетах.
Заповзятливі українці вчасно зловили хвилю ажіотажу на світовому ринку і почали відкривати ферми з розведення молюсків.
Переваги такого бізнесу очевидні:
- ніша вільна для нових гравців;
- тварини невибагливі;
- потомство дають всі особини;
- бізнес можна почати з нуля.
Які види равликів вирощують в Україні?
Найпоширеніший наземний черевоногий молюск в наших краях — це виноградний равлик (Helix pomatia).
Почати бізнес можна зі збору в дикій природі: в лісах, ярах, садах, дворах, на луках і полях. Компанії відкривають пункти прийому в багатьох містах. Знаючи деякі особливості, можна отримувати додатковий дохід без капіталовкладень, поступово вивчаючи звички тварин. За бажанням у майбутньому Ви відкриєте свою невелику ферму, яка поступово буде розширюватися.
Також українці вирощують два види садових равликів: Helix aspersa Maxima і Helix aspersa Muller. Їх смак вважається більш тонким, тому ціна вища.
Маточне стадо потрібно закуповувати, тому розведення садових молюсків передбачає капіталовкладення. Найчастіше для цих видів використовуються тепличні ферми закритого типу.
Найбільш витратний, але й найвигідніший вид — гігантські африканські ахатини (Achatina fulica). Такі равлики в основному використовуються в медицині та косметології. Складність полягає в тому, що ахатини родом зі спекотних країн, тому важливо створити умови, наближені до природних (температура повітря не нижче + 28°С і вологість від 70%).
Особливості геліцекультури
Незважаючи на простоту, у такого бізнесу є нюанси. Перш ніж скласти бізнес-план, вивчіть тонкощі цього виду тваринництва:
- підтримка температурного режиму;
- спосіб вберегти молюсків від хижаків;
- правила догляду за равликовою фермою;
- можливі ризики під час розведення.
Якщо Ви плануєте розпочати з малого, буде достатньо інформації з інтернет-ресурсів. За умов відкриття великої ферми бажано пройти навчання в Україні або в Польщі.
Знаючи особливості розведення молюсків, Ви зможете влитися в струмінь прибуткового бізнесу і забезпечити собі стабільний дохід з мінімальним внеском зусиль та коштів.