В Україні вже кілька років процвітає незвичайний бізнес — їстівний равлик розведення. Наші молюски поставляються в європейські країни, жителі яких не уявляють свого раціону без цього продукту.
М’ясо черевоногих цінується за високий вміст білка, який легко засвоюється. У ньому мало жиру, а набір корисних амінокислот і мікроелементів дивує. Равликів вводять у дієтичний раціон при серцево-судинних захворюваннях, проблемах зі шлунково-кишковим трактом, рекомендують вагітним і годуючим.
Однак не всі молюски придатні в їжу. На фермах для кулінарних цілей розводять рід Helix, а для косметичних — Achatina fulica, про яких і піде мова в цій статті.
Рід Helix
Ці черевоногі молюски сімейства геліцід представляють собою велику групу сухопутних равликів. Як показують дослідження, існують вони з епохи олігоцену, яка почалася ще 33,9 мільйонів років тому! Вчені підтверджують, що цих тварин їли ще печерні люди.
Батьківщиною хеліксів вважають Європу і більшу частину регіонів Середземного моря. Найбільш поширені представники:
- Helix pomatia — виноградний равлик;
- Helix aspersa (Maxima і Muller) — садові;
- Helix lucorum — гірський.
Види даного роду впадають у сплячку на зимовий період.
Виноградний равлик
Цей молюск — найбільший і найпоширеніший в країнах Європи. В Україні мешкає по всій території, часто зустрічається в дикій природі: лісах, луках, чагарниках, виноградниках.
Виноградних равликів вирощують на багатьох фермах відкритого типу. Товарний вигляд молюск набуває у вазі 30-45 грам. До таких розмірів Helix pomatia зростає 1,5-3 роки.
Равлики невибагливі і звичні до нашого клімату. Їх м’ясо містить найбільше мікроелементів, за що високо цінується у всьому світі.
Перевага виноградного равлика — в доступній ціні, простоті вирощування, можливості організувати розведення у відкритих загонах.
Недолік такого товару — тривалий період зростання і низька ціна на ринку в порівнянні з видом Helix aspersa.
Садові равлики
Helix aspersa — садові (сірі) равлики, батьківщиною яких вважається південне узбережжя Середземного моря. На сьогоднішній день використовується технологія інтенсивного вирощування цього виду на фермах. Вже за півроку молюски виростають до товарного вигляду.
У лютому шляхом поступового підвищення температури в теплиці тварин будять, а в березні кладуть в інкубатор. Квітень тварини проводять ще в закритому приміщенні, а починаючи з травня їх переміщують у відкриті загони.
Для швидкого росту важливі три чинники:
- інтенсивний полив;
- якісний комбікорм;
- дотримання параметрів температури і вологості.
Уже в жовтні фермери збирають урожай, який придатний для продажу.
Доросла Helix aspersa Maxima важить від 16 до 25 грам. Цей вид відрізняється високою плодючістю, відкладаючи за один раз 120-160 яєць.
Helix aspersa Muller — малий сірий равлик. Його м’ясо дуже смачне і не вимагає обробки, адже готують цих молюсків цілком з мушлею. Маса однієї особини — всього 6-10 грам. В одній кладці налічується 100-120 яєць.
Вартість продажу на експорт виду Helix aspersa становить 3,5-4,5 євро за 1 кг, в той час як ціна виноградного равлика — 1 євро.
Таким чином, стає очевидно, що садові молюски більш вигідні для розведення. Ростуть вони мінімум у три рази швидше, приносять більше потомства і коштують дорожче.
Однак тут є зворотна сторона медалі: для відкриття ферми з розведення Helix aspersa необхідний великий стартовий капітал, адже для цих равликів потрібно будувати теплицю.
Виноградних молюсків часом починають вирощувати у дворі власного приватного будинку, зібравши маточне стадо в дикій природі. Процес триває довго, але зате Ви не ризикуєте втратити гроші, якщо щось піде не так.
А як же ахатина?
Гігантська африканська ахатина родом з африканського континенту. Вона не впадає в сплячку, так як на батьківщині немає таких перепадів температур.
Незважаючи на те, що Achatina fulica придатні в їжу, вирощують їх для косметичних та фармацевтичних цілей. У медицині та косметології використовується слиз равликів, який має дивовижні властивості:
- загоює;
- зволожує;
- регенерує;
- знезаражує;
- живить шкіру.
Цей вид передбачає розведення тільки в тепличних умовах.
Як бачите, існує декілька порід равликів, розведення яких приносить гарний дохід. Вивчивши більш детально інформацію про кожен вид, Ви зможете вибрати свій варіант і успішно побудуєте власний равликовий бізнес.