Равликів вирощують не тільки на спеціалізованих фермах. Цією прибутковою справою займаються власники приватних будинків і навіть мешканці квартир.
Геліцекультура ― той бізнес, який можна почати практично з нуля. Багато хто з досвідчених фермерів саме так і стартував: зацікавився новою справою і вирішив спробувати з мінімального масштабу. Адже ще 20 років тому про цей вид тваринництва в Україні не знав майже ніхто.
А насправді розведення равликів ― звичний бізнес для європейців. У багатьох країнах не тільки вирощують молюсків, але і вже налагодили лінії перероблення. З черевоногих роблять консерви (в тому числі паштети), напівфабрикати (заморожені страви, готові на 90%), заготовляють філе і навіть равликову ікру, яка, до слова, коштує дорожче ніж чорна.
Тож зайнявшись геліцекультурою, є шанс розширити прибуткову справу і в майбутньому стати «равликовим магнатом». Або ж продовжувати займатися бізнесом у скромних масштабах, отримуючи додатковий прибуток.
У цій статті ми розповімо, як вирощувати равликів вдома, і що для цього потрібно.
Розведення равликів у квартирі
Навіть у міській квартирі вирощувати равликів можливо. Тож якщо у вас є вільна кімната, цей бізнес не завдасть клопоту.
Почнемо з умов:
- в ідеалі це приміщення площею близько 20 м²;
- кімната добре вентилюється, але при цьому там немає протягів;
- знаходиться не на сонячній стороні;
- є можливість підтримувати оптимальні параметри температури повітря і вологості (кондиціонер, крани на батареях).
Для виноградних равликів ідеальними вважаються: +21…23℃ і вологість не нижче 70%. Другий показник може бути і вище, але навряд чи це допустимо в квартирі, де від вогкості неминучі проблеми.
Намагайтеся не відхилятися від зазначених параметрів, бо від мікроклімату безпосередньо залежить здоров’я молюсків та їх активність у плані розмноження.
Розводять равликів у скляних молюскаріях, але також підійдуть великі пластикові контейнери. На зазначеній площі їх поміститься не менш 10 штук. На дно кожної ємності викладається ґрунт, збагачений мінералами (зокрема, кальцієм, який дуже важливий для мушлі). У молюскарії кожні пару днів проводиться прибирання: видаляються екскременти та залишки їжі.
Маточне стадо краще купувати на фермі. Так Ви будете впевнені в тому, що равлики нічим не хворіють і вирощені в екологічно чистих умовах. Кількість особин залежить від розміру контейнера. За основу розрахунку беруть таку формулу: на 1 м² до 40-50 штук. Годують тварин спеціальним комбікормом і рослинною їжею (овочі, фрукти, трава).
Розведення у дворі приватного будинку
Якщо у Вас є вільна ділянка землі, то витрат буде ще менше:
- підготуйте її;
- культивуйте ґрунт;
- засійте травою;
- обгородіть;
- встановіть дерев’яні піддони (під ними равлик буде ховатися від сонця).
На відкритому повітрі часто виникають складнощі через несприятливі погодні умови, тому важливо стежити за цим і поливати молюсків у спеку якомога частіше. Над невеликою ділянкою можна зробити навіс.
По суті, окрім прибирання та годування, втручатися у процес розмноження не потрібно. Після того як равлики відкладуть яйця (а якщо Ви пам’ятаєте, ці тварини гермафродити і робить це кожна особина), потрібно спокійно чекати появи потомства. Потім малюків відсаджують в окремий бокс.
До продажу готові молюски з діаметром мушлі 4-5 см і вагою близько 20-ти грам. Невеликі партії приймають ферми, які займаються поставками на експорт. З ними і можна домовитися. Найбільших особин залишайте для подальшого розведення.
Як бачите, вирощувати равликів у домашніх умовах цілком можливо. І потрібно для цього зовсім небагато: Ваше бажання, трохи часу і коштів.