Режим дня (або добовий ритм) равликів незвичайний. Якщо господар не знає його особливостей, то може хвилюватися даремно або навпаки, пропустити момент, коли щось пішло не так.
Для початку розберемося з поняттям, яке застосовується до добового режиму. Його називають циркадним ритмом. Це все зміни (фізичні й поведінкові), які відбуваються протягом земного дня (24-х годин). Одна з головних змін ― це перехід з фази неспання в фазу сну. Циркадні ритми кожного живого організму регулюються вродженими біологічними годинниками. Це набір молекул, який зачіпає практично кожен орган.
Що найцікавіше, режим равликів виходить за рамки 24-х годинного проміжку. Насамперед розберемося зі сном.
Звички сну
2011 році в Торонто було проведено масштабне дослідження, в ході якого вчені з’ясовували, чи справді сон равликів триває так довго. Адже тварини в середньому сплять 13-15 годин. В ході тестування перевірявся факт глибокого сну, а не просто відпочинку. Для цього тестувалася реакція тварин на подразники і запропоновану їжу.
Висновок був такий: молюски занурюються в сон, а потім настає фаза активності, яка триває 30 годин! Таким чином цикл сон-неспання триває не звичну для нас добу, а мінімум 43 години. Буває, що ця фаза розтягується на три доби. Подібна різниця пояснює факт, чому іноді тварина активно ввечері, а іноді вранці або вдень.
Втрата звичного сну для равликів не страшна, і компенсація в цьому випадку не потрібна.
Сплячка
Всі наземні черевоногі молюски впадають у стан анабіозу при несприятливих умовах. У країнах з мінливим кліматом равлики засинають з настанням холодів. Африканським ахатинам це не потрібно, бо на їх батьківщині завжди спекотна погода. Але надмірна посуха або нестача їжі також можуть спровокувати тривалий сон.
Молюски повністю занурюються в мушлю і закривають вхід спеціальною вапняною пробкою, яка служить надійним захистом. При цьому сповільнюються життєві процеси в організмі. Сплячка триває до тих пір, поки навколишні умови не стануть сприятливими.
У такому стані тварина може провести до трьох років. Однак, чим довше триває сон, тим складніше равлику від нього прокинутися.
Молюски групи Helix (виноградні, садові) на зиму зариваються в ґрунт. Вони заздалегідь викопують глибоку ямку, заповзають у неї та закривають мушлю епіфрагмою (тією самою пробкою). Коли стає досить тепло, равлики виштовхують захист, з’їдають його та виповзають на поверхню. За цей час черевоногі втрачають близько 10% ваги. Однак втрата швидко відновлюється за рахунок активної їжі.
Режим їжі
Равликів рекомендується годувати один раз на добу. Але в принципі дорослі особини можуть обійтися годуванням один раз на дві доби. При цьому залишки їжі потрібно обов’язково прибирати. Висока вологість в молюскарії сприяє швидкому розмноженню бактерій.
Кальцієвий камінь молюски гризуть у міру потреби. Іноді він днями лежить недоторканим, а іноді поповнювати запас мінералів равлику потрібно постійно.
Зернову суміш досить давати 2 рази на тиждень. А ось рослинна їжа (основа раціону) має бути присутня на «столі» тварини постійно.
Ось, мабуть, основні моменти режиму равликів. Знаючи про них, Ви тепер не будете хвилюватися, спостерігаючи, як вихованець знаходиться в нерухомому стані тривалий час.