Наземні черевоногі молюски (равлики) ― це істоти, для яких стан анабіозу вважається природним. Сплячка у тварин буває двох типів: сезонна і через погіршення зовнішніх умов.
Перший варіант характерний для порід, які живуть в країнах з мінливим кліматом. До таких можна віднести групу Helix. Сюди входять pomatia (виноградні равлики), aspersa Maxima (садові великі), aspersa Muller (садові малі) та ін.
Другому типу сплячки піддаються будь-які породи, коли їх здоров’я або життя наражаються на небезпеку через несприятливі умови. Це питання особливо актуальне при розведенні молюсків або утриманні як домашніх вихованців.
Як зрозуміти, що равлик у сплячці
Іноді у недосвідчених равлиководів виникає питання: незрозуміло, равлик просто спить або в анабіозі? Насправді визначити це досить легко. Перебуваючи в сплячці, тіло тварини повністю заховано в панцирі. При цьому вхід у мушлю запечатаний так званою «епіфрагмою» (вапняною пробкою). Вона складається з густого слизу, частинок вапна та білкових речовин. Такий захист виконує дві функції: захищає від зовнішнього впливу і служить першої їжею після виходу з анабіозу.
Саме епіфрагма повертає сили ослабленому молюскові, особливо якщо сплячка тривала кілька місяців.
Сезонний анабіоз
З приходом холодів равлики готуються до зимового сну. У міру зниження температури (до 12-14℃ для Helix pomatia) вони готують «камери» для зимівлі в ґрунті, викопуючи ямки сильною ногою. Глибина ― від 6 до 30 см.
Термін занурення в сплячку варіюється від погодних умов. Якщо холоднішає рано, то це середина жовтня. Якщо пізніше, то листопад. Тривалість анабіозу ― 4-6 місяців.
При настанні тепла молюск розкриває епіфрагму, з’їдає її та вибирається на поверхню. Це потрібно зробити швидко, бо при великій кількості снігу, що тане, тварина може потонути. За період сплячки равлик втрачає близько 10% маси. Але буквально за найближчі дні він набирає вагу назад, з жадібністю поїдаючи всю навколишню рослинність.
Тепер молюск повністю готовий до нового сезону і до спаровування.
Інші причини сплячки
Якщо в навколишньому середовищі виникають небезпечні для равликів умови, вони також можуть зануритися в анабіоз. У цьому стані черевоногі будуть перебувати до тих пір, поки ситуація не налагодиться. Отже, розглянемо найпопулярніші причини:
- низький рівень вологості та нестача води;
- неякісна або невідповідна їжа;
- холод або спека;
- стрес;
- хвороба.
Тіло равлика складається здебільшого з води, тому дотримуватися водного балансу вкрай важливо. Ось чому на фермах закритого типу встановлюють кліматичну техніку, яка регулює не тільки температуру, але й вологість. У домашніх умовах потрібно бути особливо обережними в опалювальний сезон, коли повітря пересушене, а також у спекотні літні дні. Регулярно оббризкуйте стінки молюскарія водою і заповнюйте поїлку.
Щодо їжі все просто: годуйте вихованців сезонними овочами та фруктами. Заборона ― тільки на цитруси через підвищену кислотність. З цієї ж причини з обережністю потрібно ставитися до помідорів. Додавайте в раціон кальцій (порошкова підгодівля або кальцієвий камінь), а також білкові продукти (гамарус, дафнія). Пару раз на тиждень запарюйте мелені крупи. Ні в якому разі не давайте равликам сіль та інші продукти поза цим списком.
Сильний холод (так само як і спека) ― вороги для молюсків. Для кожного виду параметри допустимої температури різні. Наприклад, якщо виноградний равлик не переносить показники вище 26-27℃, то для гігантської африканської ахатини це норма.
Стрес може бути спровокований акліматизацією або зміною місця проживання. Також подібна реакція спостерігається при будь-яких кардинальних змінах (інший ґрунт, їжа та ін.)
Хвороби равликів, що викликають анабіоз, ― це, як правило, пошкодження мушлі (або інша травма) або отруєння.
Важливо вчасно визначити причину незапланованої сплячки у равлика та усунути її. А ще краще, дотримуйтесь правильних умов утримання. І тоді ваш вихованець буде радувати своєю активністю.