> Інформація > ЧИ МОЖЕ РАВЛИК ВИЖИТИ БЕЗ СВОЄЇ МУШЛІ?

ЧИ МОЖЕ РАВЛИК ВИЖИТИ БЕЗ СВОЄЇ МУШЛІ?

Коли мова йде про равлика, то перша асоціація, яка виникає в голові ― чудернацька тварина з ріжками та мушлею зверху. Дійсно, панцир ― обов’язковий атрибут черевоногих молюсків (класу Gastropoda).

Відразу відповімо на питання в заголовку статті: повністю без будиночка равлик вижити не зможе! Для того, щоб зрозуміти, чому мушля настільки важлива для цих молюсків, розглянемо, які функції вона несе для істот.

 

Як з’являється мушля і яке має значення

Равлики народжуються вже з будиночком. У малюків він прозорий і м’який, але в міру зростання панцир зміцнюється. У гігантських африканських ахатин, яких так люблять заводити як домашніх вихованців, він дуже міцний!ЧИ МОЖЕ РАВЛИК ВИЖИТИ БЕЗ СВОЄЇ МУШЛІ?

Мушлю називають зовнішнім скелетом молюсків. Вона, ніби лакмусовий папірець, може багато що сказати про стан здоров’я власника.

У формуванні панцира бере участь мантія (шкірна складка, край якої прилягає до нижньої частини будиночка). Якраз там і відкладаються кругові шари, які утворюють річні кільця.

Мушлі зазвичай складаються з трьох шарів:

 • періостракум ― зовнішній шар з конхіоліна;
 • остракум ― середній шар з вапняку;
 • гіпостракум (перламутровий) ― внутрішній (також вапняковий) шар (у багатьох видів відсутній).

Панцир виконує такі функції:

 • захищає молюсків від хижаків і механічних пошкоджень;
 • оберігає від пересихання;
 • підтримує нестійке тіло під час руху.

З огляду на третій пункт стає зрозуміло: навіть якщо повністю захистити молюска від можливих неприємностей, створити ідеальні температурні умови, то равлик просто не зможе рухатися і загине.

 

Випадання з мушлі. Які причини та чи є шанси на виживання?

Тварина ніколи не втратить свого будиночка добровільно. Але, на жаль, бувають випадки, коли молюск випадає з панцира. Можливі причини такої неприємності:

 • грубі порушення умов утримання (обмороження);
 • сильний стрес;
 • інфекції (бактеріальне зараження);
 • генетична аномалія.

Тільки на останній пункт господар вихованця вплинути не може. А ось на перші три однозначно потрібно звернути увагу. Набагато легше запобігти проблемі, ніж її вирішувати.

Але якщо все ж з якоїсь причини це сталося, важливо дотримуватися наступного алгоритму дій:

 • ретельно вимити руки;ЧИ МОЖЕ РАВЛИК ВИЖИТИ БЕЗ СВОЄЇ МУШЛІ?
 • відсадити молюска в окремий акваріум;
 • акуратно спробувати повернути вихованця в будиночок.

Якщо равлик присмоктався до стінок мушлі, то цілком ймовірно, що далі він зможе самостійно повністю повернуться на місце.

Для того щоб вбити бактерії, готують розчин для дезінфекції: в половині склянки кип’яченої теплої води розчиняють ½ таблетки метронідазолу. В цей розчин акуратно опускають молюска буквально на 1 хвилину.

Після «реанімації» равлика тримають в окремому акваріумі, на дні якого кладуть вологий рушник, і забезпечують додатковою кількістю підгодівлі.

Важливо! Не підіймайте тварину за панцир, бо ослаблені м’язи можуть не витримати навантаження.

 

Сколи та тріщини на панцирі ― небезпечно?

Якщо Ви помітили пошкодження на мушлі, швидше за все вихованець впав зі стінки молюскарія. В цьому випадку відсадіть равлика також в окремий акваріум і дайте час. Кальцинований корм допоможе йому відновитися.

В Інтернеті безліч порад по «склеюванню» панцира, однак найбезпечнішим вважаємо метод затягування відколу за допомогою плівочки з вареного яйця, яка знаходиться між шкаралупою і яйцем.

Після надання екстреної допомоги в будь-якому випадку не завадить звернутися до ветеринара!

Швидке замовлення

Щоб швидко зробити замовлення, виберіть товар та заповніть контактну форму