Коли мова йде про равлика, то перша асоціація, яка виникає в голові ― чудернацька тварина з ріжками та мушлею зверху. Дійсно, панцир ― обов’язковий атрибут черевоногих молюсків (класу Gastropoda).
Відразу відповімо на питання в заголовку статті: повністю без будиночка равлик вижити не зможе! Для того, щоб зрозуміти, чому мушля настільки важлива для цих молюсків, розглянемо, які функції вона несе для істот.
Як з’являється мушля і яке має значення
Равлики народжуються вже з будиночком. У малюків він прозорий і м’який, але в міру зростання панцир зміцнюється. У гігантських африканських ахатин, яких так люблять заводити як домашніх вихованців, він дуже міцний!
Мушлю називають зовнішнім скелетом молюсків. Вона, ніби лакмусовий папірець, може багато що сказати про стан здоров’я власника.
У формуванні панцира бере участь мантія (шкірна складка, край якої прилягає до нижньої частини будиночка). Якраз там і відкладаються кругові шари, які утворюють річні кільця.
Мушлі зазвичай складаються з трьох шарів:
- періостракум ― зовнішній шар з конхіоліна;
- остракум ― середній шар з вапняку;
- гіпостракум (перламутровий) ― внутрішній (також вапняковий) шар (у багатьох видів відсутній).
Панцир виконує такі функції:
- захищає молюсків від хижаків і механічних пошкоджень;
- оберігає від пересихання;
- підтримує нестійке тіло під час руху.
З огляду на третій пункт стає зрозуміло: навіть якщо повністю захистити молюска від можливих неприємностей, створити ідеальні температурні умови, то равлик просто не зможе рухатися і загине.
Випадання з мушлі. Які причини та чи є шанси на виживання?
Тварина ніколи не втратить свого будиночка добровільно. Але, на жаль, бувають випадки, коли молюск випадає з панцира. Можливі причини такої неприємності:
- грубі порушення умов утримання (обмороження);
- сильний стрес;
- інфекції (бактеріальне зараження);
- генетична аномалія.
Тільки на останній пункт господар вихованця вплинути не може. А ось на перші три однозначно потрібно звернути увагу. Набагато легше запобігти проблемі, ніж її вирішувати.
Але якщо все ж з якоїсь причини це сталося, важливо дотримуватися наступного алгоритму дій:
- ретельно вимити руки;
- відсадити молюска в окремий акваріум;
- акуратно спробувати повернути вихованця в будиночок.
Якщо равлик присмоктався до стінок мушлі, то цілком ймовірно, що далі він зможе самостійно повністю повернуться на місце.
Для того щоб вбити бактерії, готують розчин для дезінфекції: в половині склянки кип’яченої теплої води розчиняють ½ таблетки метронідазолу. В цей розчин акуратно опускають молюска буквально на 1 хвилину.
Після «реанімації» равлика тримають в окремому акваріумі, на дні якого кладуть вологий рушник, і забезпечують додатковою кількістю підгодівлі.
Важливо! Не підіймайте тварину за панцир, бо ослаблені м’язи можуть не витримати навантаження.
Сколи та тріщини на панцирі ― небезпечно?
Якщо Ви помітили пошкодження на мушлі, швидше за все вихованець впав зі стінки молюскарія. В цьому випадку відсадіть равлика також в окремий акваріум і дайте час. Кальцинований корм допоможе йому відновитися.
В Інтернеті безліч порад по «склеюванню» панцира, однак найбезпечнішим вважаємо метод затягування відколу за допомогою плівочки з вареного яйця, яка знаходиться між шкаралупою і яйцем.
Після надання екстреної допомоги в будь-якому випадку не завадить звернутися до ветеринара!