Гігантські ахатини (Achatina fulica) родом з африканських країн. На відміну від нашого клімату там завжди спекотно, але бувають посушливі періоди. Саме в природних умовах на цей час равлики впадають у сплячку, чекаючи слушного дощового сезону. З його настанням у природі виростає багато соковитої зелені, якою тварина і від’їдається після пробудження, відновлюючи сили та повертаючи втрачену вагу.
Але … ця історія не про домашні умови утримання. Перебуваючи в сприятливому середовищі, у молюска по ідеї немає причин для впадання в анабіоз. Однак це періодично відбувається …
Що провокує сплячку ахатин?
Досвідчені равлиководи виділили кілька причин, які провокують тварин йти в сплячку:
- надмірна сухість;
- холод;
- різкі перепади температур;
- інші стресові ситуації (в тому числі зміна корму, ґрунту);
- недостатнє харчування, нестача кальцію;
- хворобливий стан (отруєння, травма);
- процес акліматизації.
Відповідно, розв’язання цих проблем призведе до пробудження Вашого вихованця.
Однак, як розпізнати, що равлик заснув?
Стан анабіозу
Впадання в сплячку в ахатин дуже схоже зі сном інших наземних черевоногих молюсків, зокрема Helix pomatia (виноградний равлик).
Спочатку тварина готує собі «лігво», закопуючись глибше в ґрунт. Повністю ховаючись у мушлю, вона закриває вхід захисною плівкою, яка називається епіфрагма. Це суміш густого слизу з білковими та кальцієвими сполуками, яку виробляє сам молюск. Після висихання епіфрагма стає твердою і щільною, надійно захищаючи гирло мушлі. На поверхні плівки обов’язково є отвір для надходження повітря.
Як навмисно занурити равлика в анабіоз?
Іноді равлиководам доводиться вводити вихованців у сплячку, щоб спокійно відправитися у від’їзд. Так-так, равлик може без проблем вижити без їжі та води, поки Ви будете у відпустці. Ось тільки зловживати цим ні в якому разі не можна!
Отже, щоб це зробити, потрібно:
- за кілька днів припинити повністю годування;
- перестати зволожувати ґрунт;
- не доливати воду в поїлку;
- по можливості поступово знижувати температуру.
Перед від’їздом переконайтеся, що в основі панцира утворилася плівка.
Пробудження після сплячки
Після того як Ви повернулися додому, ахатину потрібно обов’язково розбудити. Ці равлики ― соні, тому не будуть поспішати самостійно вийти зі сплячки. А тривалий анабіоз небезпечний для тварин.
Важливо! Максимальна тривалість сплячки ― 3 тижні. Але ця цифра індивідуальна. Можливо, для Вашого вихованця шкідливо спати навіть 2 тижні. Як це визначити? Лакмусом стану вважається епіфрагма. Якщо вона почала сильно підсихати та втягуватися всередину, значить, молюска треба терміново будити.
Як це зробити:
- прибрати в тераріумі;
- окропити стінки теплою водою;
- налити воду в поїлку;
- покласти в годівницю зернову суміш, а також улюблені ароматні ласощі ахатини (банан, огірок).
Тепер акуратно поливайте мушлю равлика теплою водою доти він не прокинеться.
Молюски під час анабіозу втрачають багато сил, тому важливо в перші пару тижнів після пробудження годувати їх поживними продуктами й не забувати доливати воду.